Verjetno veste, kaj je pergola, nekoliko manj poznan pa vam je pojem bioklimatska pergola. V obeh primerih gre seveda za učinkovit sistem senčenja, ki je namenjen zunanjim prostorom, predvsem terasam ali pa vrtovom. Kaj je lahko še lepšega kot na vrtu ali kje drugje zunaj imeti postavljeno pergolo in pod njo uživati v poletnem ali spomladanskem soncu.
Na voljo so torej povsem klasične pa tudi bioklimatske pergole. V nadaljevanju vam bomo predstavili osnovne karakteristike bioklimatske pergole in vzroke, zakaj se je torej dobro odločiti za takšno konstrukcijo. A še pred tem nekaj na splošno o pergolah.
Kaj je torej pergola?
Pergola je najpogosteje označena kot konstrukcija, ki je izdelana iz tramov ter stebrov. Njena funkcija je ustvarjati kar se da učinkovito senco, in to na zunanjih površinah. Lahko je izdelana iz najrazličnejših vrst materiala. Najpogosteje pa je narejena iz betona, kamna, lesa ali pa iz kovine.
Seveda pa naš izjemno zahteven življenjski slog od pergole zahteva veliko več kot pa zgolj samo učinkovito senčenje. Medtem ko nam tradicionalni nadstreški v slabšem vremenu ne zmorejo ponuditi dovolj funkcionalnosti, pa nam jo pergole lahko. Še posebej to velja za bioklimatske pergole.
Kaj je značilno za bioklimatske pergole?
Streha bioklimatske pergole je sestavljena iz vrtljivih lamel. Z njimi lahko po lastnih željah uravnavate količino sence oziroma količino sonca. V primerjavi s klasičnimi nadstreški imajo tovrstne pergole precej več funkcij.
V prvi vrsti vas bioklimatske pergole lahko izjemno učinkovito zavarujejo pred manj prijetnimi vremenskimi vplivi, kot so denimo močno sonce, veter, dež. Poleg tega pa nam, ko odpremo lamele, omogočajo še učinkovito kroženje zraka.
Pod bioklimatsko pergolo vam niti v najbolj vročih dneh ne bo preveč vroče
Vemo, da se pri klasičnih nadstreških topel zrak zadržuje pri vrhu. Z odprtjem lamel pa se ga lahko spusti skozi lamele. Posledično je izbira bioklimatske pergole toliko bolj dobrodošla. Pod njimi nam ni prevroče niti v najbolj vročih poletnih dnevih.